Geri Kazanım


Cam, metal, plastik ve kağıt / karton gibi atıklar çeşitli işlemlerden geçirilerek yeni bir hammadde olarak değerlendirilebilmektedir. Bu atıkların hammadde gibi kullanılarak şişe, kutu, plastik, kağıt, gübre gibi yeni bir maddeye dönüştürülmelerine geri kazanım denir.

Atıkların önemli bir miktarı, geri dönüştürülebilen ve yeniden kullanılabilen malzemelerden oluşmaktadır. Bu atıkların değerlendirilmesi, ancak sağlıklı bir geri dönüşüm sisteminin kurulmasıyla mümkün olur. Geri dönüşüm sisteminin ilk basamağı ise, bu malzemelerin kaynağında ayrılması sureti ile toplanılmasıdır. Aksi taktirde, geri dönüştürülebilir nitelikteki bu atıklar normal çöplerle karışır ve geri kazanılması mümkün olan yeni malzemelerin yüksek maliyette ve düşük kalitede üretilmesine neden olur.

Atıkların geri kazanılması ve tekrar kullanılması; doğal kaynaklarımızın korunmasını, enerjiden tasarruf edilmesini, atık miktarının azaltılması ile bertarafının kolaylaştırılmasını ve en önemlisi çevre kirliliğinin önemli ölçüde önlenmesini sağlar.

Yön Temizlik Peyzaj İnş. San. Ve Tic. A.Ş. © 2011 Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım